İletişim: 216 541 01 68 - 69

Masif Parke

Masif parke, en yaygın ve doğal ahşap döşeme çeşitlerinden birisidir. Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen ağaç türlerinden, parke üretimine uygun olan ormanlardan özel seçimle kesilen ağaçlardan üretilmektedir. Ormanların doğal gelişmesinde planlı kesim ve yeniden dikimle doğal döngüyü koruyan, uzun süreli kullanımından dolayı da çevreye kesinlikle zarar vermeyen doğal dostu bir zemin kaplamasıdır.

Parkenin tamamı tek bir cins ağaçtan üretildiyse masif parkedir. Masif Parke üretimi için uygun cinsteki ağaçların önce kesilerek taslak haline getirilmesi gereklidir. Daha, sonra da kullanım amacına bağlı olarak özel fırınlarda ya da ızgaraya alınarak açık havada kurutulması ve kullanılacağı iklime bağlı olarak neminin ayarlanması gereklidir.

Gerekli hazırlıkları yapılan taslaklar uygun kalınlık ve döşeme cinsine bağlı olarak balıksırtı, macar, kısa boy ya da uzun boy taş kesme vb. müşteri tercihlerine uygun olarak fabrikada ebatlanarak kalite kontrole göre sınıflarına ayrılarak paketlenmekte, Siparişiniz sonrasında da  profesyonel ustalarımızın ellerinde Siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Masif parkenin çeşitleri imal edildikleri ağaç türlerine göre değişmektedir. Meşe, Akçaağaç, Kayın, Merbau, Wenge, Abanoz, Çam Tik ve benzeri ağaçlardan masif parke üretimi yapılabilmektedir.

Masif Parke montajında dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Parkenin montaj mahalline 48 saat önceden getirilerek ortam nemine uyum sağlaması,
  2. Zemin şapının sağlam, düz ve rutubetinin döşeme sınırlarına uygun olması,
  3. Beton zeminin tozumaya, gerekir ise neme karşı uygun astar ile astarlanması,
  4. Uygun evsafta bir masif parke yapıştırıcısı ile zemine yapıştırılması,
  5. Tutkal kuruyup üzerinde işlem yapılabilir duruma gelene kadar beklenmesi,
  6. Uygun makine ve ekipman ile uzman parke ustalarınca sistire yapılarak zeminin hazırlanması,
  7. Müşteri tercihine ve ağacın teknik özeliklerine bağlı olarak renklendirilmesi,
  8. Kullanım amacına bağlı olarak cila ya da yağ bazlı koruyucu ile yüzeyin korunması,
  9. Zeminin üzerine konulacak her türlü mobilya ve cisimlerin ayaklarına keçe yapıştırılarak çizilmenin önlenmesi,
  10. Önerilen temizlik ve bakım ürünlerinin kullanılarak temizlik aşamasındaki yönergelere titizlikle uyulması gereklidir. 

Bu işlemler oldukça uzun süre almakta, bazen de uygulama sırasında ya da sonrasında müşteriler ile anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle son zamanlarda masif parke hazır cilalı ya da yağlı bitmiş bir ürün olarak da Müşterilerimizin hizmetine sunulabilmektedir.

Daha fazla bilgi almak ve seçiminizi netleştirebilmek için Sizleri Mağazamıza bekliyoruz.